23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mere chokoladeguld til Friis-Holm

Hvalsø-producenten fik i alt seks medaljer ved VM i London

Friis-Holm Chokolade fra Hvalsø har vundet guld for tredje år i træk ved verdensmesterskaberne i chokolade i London, skriver Dagbladet Roskilde.

Friis-Holm havde hele 11 nominerede chokolade-barer med i International Chocolate Awards, og det blev til seks medaljer: En guld, fire sølv og én bronze.

- Vi er meget, meget tilfredse. Man skal aldrig tage sådanne placeringer for givet. Og slet ikke noget, der er så svært som at vinde i subjektiv blindsmagning. Det er som at vågne som Jeppe i baronens seng igen. Vi fik lov én gang mere at vinde guld, siger indehaver Mikkel Friis-Holm til dagbladet.

Samtidig scorede Peter Svenningsen, der har lejet sig ind i Friis-Holms produktionslokaler i Hvalsø, hvor han producerer fyldte chokolader, fire medaljer

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11