23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Coop dropper friskpakket kød

Kødet solgt i Coops butikker vil fremover være gaspakket. Dermed øges holdbarheden i forhold til friskhakket kød.
Annonce

Hakket kød, som er pakket i beskyttende atmosfære, kaldet gaspakket eller detailpakket kød, vinder frem på bekostning af friskhakket kød.

SuperBest har taget pakkeformen i anvendelse, og fra d. 1. april har kødet fra Coops slagteri i Aarhus også været gaspakket.

Annonce
Bedre fødevaresikkerhed

Fordelene ved den nye pakkeform er bedre holdbarhed. Således har gaspakket kød en holdbarhed på 6-8 dage, mens traditionelt friskhakket kød kan hold sig 1 døgn.

Annonce

- Det er en kæmpe gevinst for forbrugerne. Det betyder rigtig meget for fødevaresikkerheden, siger Jens Juul fra Coop til DR Penge.

Coop har dog ingen planer om at droppe slagterierne i supermarkederne. Kunderne har dermed stadig mulighed for at købe friskhakket kød.

Annonce
Kritik af smagsoplevelsen

Den ny måde at pakke kødet på møder dog også kritik.

Forskning i smagen i kød pakket på den nye måde viser, at oplevelsen forringes.

- Det smager ofte 'genopvarmet' - ligesom en flæskesteg dagen efter. Og så bliver det mere sejt og tørt, jo længere ældre, det er, siger Ina Clausen, fra Slagteriernes Forskninginstitut.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|