23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Konkursrygter får bønder til at tilbageholde svin

Slagteriarbejderne på Jutland Meat i Struer blev torsdag sendt hjem. Årsagen er rygter om en forestående konkurs, som har fået bønderne til at holde sine svin tilbage.

Det skriver Fødevareforbundet NNF på sin hjemmeside.

Men ifølge tillidsrepræsentant på slagteriet, Ole Hedegaard, har konkursrygterne ikke noget på sig.

- Der er nogen, der i løbet af de sidste par dage, har sat rygter i gang om, at virksomheden ikke kan betale bønderne for deres svin. Det betød, at vi igår fik 400 færre svin end forventet, og i dag er det tal steget til 1600. Det er en katastrofe for os, sagde tillidsrepræsentant torsdag i en nyhed på Fødevareforbundets hjemmeside.

Ole Hedegaard er rystet over nogen har valgt at sætte konkursrygterne i gang.

- Jeg er med på, at vi skal konkurrere med alle de andre slagterier om de danske svin. Men at vi skal konkurrere mod ondsindede rygter, det havde jeg alligevel ikke forventet, siger Ole Hedegaard i nyheden på NNF's hjemmeside.

Som en konsekvens af rygterne har slagteriets tillidsrepræsentant afbrudt en udlandsrejse, for at komme hjem og håndtere den pludselig opståede krisesituation. Det skriver TV Midt&Vest.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125