Få en grønnere virksomhed reducer tab på trykluft
Der er mange penge og meget CO2 at spare ved at foretage lækagesøgning og finde forbrugsmønstret på virksomheders trykluft. Der er nu stor fokus på at minimere spild og merforbrug.
Vi mærker en tydelig større efterspørgsel efter udstyr til at kortlægge forbrugsmønstret af trykluft og få reduceret lækagerne i systemet. Det skyldes at de virksomheder der tænker grønt har fundet ud af at det er en god forretning der hurtigt kan tjene sig hjem.
Lækage.
Det siger sig selv at, kan man finde utæthederne der stort set altid vil være eller komme på et trykluftsystem, så vil dette reducere spildet. At spildet er så dyrt som det faktisk er, kommer bag på mange. En utæthed på blot 1 mm i diameter vil ved et trykluftanlæg ved 7 bar koste i omegnen af 4-6.000 kr. Denne slags utætheder er der typisk mange af.
Lækagerne findes let med en ultralydsbaseret ultralyd lækagesøger.
Flowmåling
Med en flowmåler kan man kortlægge forbrugsmønstret af trykluft og danne sig et overblik over spidsbelastning og lavlast. Dette kan ofte vise at en anden kompressortype vil være optimal.
Vi hører ofte at blot det at kunne dokumentere forbruget er med til at reducere merforbruget, da brugerne bliver opmærksom på at trykluft er en dyr resource og at det er vigtigt at spare. Vi hører typisk at forbrugsmålingen er med til at spare 30% af overforbruget på grund af at folk tænker sig om.
Samtidig er flowmålingen en vigtig indikator for hvad spildet er når man regner med at alt forbrug er slukket, f.eks i ferien.
Se information om:
Flowmålere til forbrugsmåling
Lækagesøgere til trykluft