Kæder: Den der IKKE smører godt, kører godt!
Med denne lille omskrivning af talemåden menes, at det ikke er alle steder, at det er en fordel at anvende en kæde, der skal smøres.
Derfor har japanske Tsubaki - verdens største producent af kvalitetskæder - udviklet BS Lambda vedligeholdelsesfri kæde, som er velegnet til applikationer, hvor skidt og støv kan sætte sig fast på kæden. Her tænkes f.eks. på kantfræsere i træindustrien, hvor savsmuld sætter sig på kæden, eller i papirindustrien, hvor papirgranulat sætter sig fast på en almindelig oliesmurt kæde.
BS Lambda anvender en speciel olieimprægneret sinterbøsning, som kombineret med en speciel overfladebelagt pind giver en selvsmurt og "tør" kæde, som alt efter levetid er stort set vedligeholdelsesfri. Fås i str. 3/8 til 1½" i simplex eller duplex.
Bestil det helt nye katalog på Tsubaki kæder inkl. BS Lambda. Kataloget indeholder eksempler på applikationer, beregninger og data samt informationer om og billeddokumentation af, hvornår det er tid at skifte kæde. Dertil kommer sider med medbringere, kædestrammere og tilbehør, kæde-, plade- og bøsningshjul og taperbøsninger. I alt 60 sider. Se kataloget her på siden, eller bestil et trykt eksemplar ved henvendelse til Brd. Klee. Ved behov for teknisk support, kontakt Lars Lüth på ll@klee.dk eller tlf. 43 86 83 09.