Give Elementer oplever øget efterspørgsel fra genbrugsstationer
Give Elementer har med sine L-elementer fået godt fat i de danske genbrugspladser, og lige nu leveres en større ordre til Faaborg Genbrugsplads.
Siloer af L-elementer gør det lettere at sortere affald, og derfor er de populære på danske genbrugsstationer. En moderne genbrugsplads skal nemlig være overskuelig og let tilgængelig for dens brugere, og siloerne gør det mere overskueligt at aflevere og genanvende affald. Siloerne giver desuden en lettere og enklere hverdag for pladsens ansatte, samtidigt med at de øger sorteringsgraden. Generelt vokser efterspørgslen på L-elementer til industrien, og genbrugspladserne er altså et godt eksempel på deres praktiske egenskaber.
Der leveres L-elementer til genbrugsstationer i hele landet, og aktuelt 70 L-elementer fordelt på tre silopladser til Faaborg Genbrugsplads. To af silopladserne bliver brugt til affald, medens den tredje bruges til en container. Faaborg genbrugsplads er dermed ved at blive en fremtidssikret, brugervenlig genbrugsplads.