Derfor er NovAseptic magnetkoblede mixere det sikre valg.
NovAseptic magnetkoblede mixere tilbyder et gennemvalideret design i forhold til både proces og rengøring.
Der er mange fordele ved NovAseptic magnetkoblede mixere, blandt andet:
- USP Class VI-materialer
- EHEDG-testet i forhold til rengøring
- installeret og valideret i kritiske processer over hele verden gennem mere end 20 år
- fuldt ATEX-program til zone 0
- højt dokumentationsniveau
2005-2016 udvikling:
NovAseptic er det stærkeste brand på globalt plan, og i perioden 2005-2015 er salget steget med 60 procent.
Fortsat fokus på udvikling af det gennemprøvede design, som blandt andet diamantcoatede lejer til tørkørsel og udskiftelige lejer til minimering af nedetid.
Bredt produktprogram:
- GMP-mixer, Low-Shear: 1 liter til 30.000 liter.
- USM-mixer, Mid-Shear: prisoptimeret løsning til mange upstream-opgaver.
- HS-mixer, High-Shear: til inkorporering af pulver eller olier i væske.
Kunderne har mulighed for at teste og optimere deres processer på Merck Millipores Prevalidation Center.
Timeline:
1993 NovAseptic blev grundlagt i Nödinge, Sverige.
2005 NovAseptic blev en del af Merck Millipore.
NovAseptic og Merck Millipore delte den samme vision om at være en ledende samarbejdspartner til især biotek- og den farmaceutiske industri, hvilket var udslagsgivende for fusionen.
Merck Millipore blev grundlagt i Darmstadt, Tyskland, i 1668 og investerede 1,7 milliarder Euro i R&D i 2015.
2009 Alflow Scandinavia blev forhandler af NovAseptic i Danmark.
Merck Millipore ønskede en mere dedikeret lokal salgskanal for NovAseptic-produkterne samt en bredere lokal support for kunderne. Merck Millipore kontaktede derfor sine danske kunder for at finde frem til en mulig forhandler i Danmark, og valget faldt på Alflow, som allerede var en godkendt forhandler.
2010 Videreudvikling af lejedesign.
Udskiftelige lejer tilbydes.
2013 Tørkørselsløsning præsenteret.
Diamantcoatede lejer introduceres som en reel løsning i tørkørselssituationer.
2015 Merck Millipore investerede 1,7 milliarder Euro i R&D.