23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

Trelleborg lancerer elektrisk ledende tætningsmaterialer til dynamiske applikationer

Trelleborgs Turcon® MC1 og Turcon® MC2 PTFE-baserede tætningsmaterialer til fjeder- og elastomeraktiverede tætninger

Trelleborg Sealing Solutions lancerer Turcon® MC1 og Turcon® MC2, de eneste polytetrafluoroethylen (PTFE) -baserede elektrisk ledende materialer, der er velegnet til brug i fjeder- og elastomeraktiverede tætninger. Tætninger og lejer af disse materialer, som er designet til dynamiske applikationer, vil skabe pålidelig elektrisk forbindelse mellem bevægelige dele.

Konrad Saur, Vice President Innovation & Technology i Trelleborg Sealing Solutions, udtaler: “Turcon® MC1 og Turcon® MC2 er unikke materialer og er specifikt udviklet til brug i fjeder- og elastomeraktiverede tætninger såvel som lejer. Dermed imødekommer vi et stærkt markedsbehov for elektrisk ledende komponenter.”

Søren Roepstorff, Development Manager i Trelleborgs fabrik i Helsingør, hvor materialerne er udviklet siger: “Der findes allerede ledende elastomerer, men de er primært kun anvendelige i statiske applikationer, mens de eksisterende ledende plastikmaterialer til sprøjtestøbning er ufleksible og ikke særlig velegnede til tætningsformål og installering i lukkede spor."

“Turcon® MC1 og Turcon® MC2 imødekommer vores kunders ønsker om ledende plastikmaterialer, som vil være effektive og pålidelige som tætninger og lejer i dynamiske applikationer. Med disse materialer kan man anvende avancerede PTFE-baserede tætningsgeometrier og bruge alle deres fordele i applikationer som kræver elektrisk ledningsevne, for eksempel et hydraulisk system eller en elektrisk motor.”

Rent PTFE er en fremragende isolator med en resistivitet omkring 2x10 + 17 Ohm-cm. For at PTFE-kompositter skal kunne lede elektricitet er det nødvendigt med ledende fyldstoffer som kan opretholde forbindelsen i en PTFE-matrix. Historisk set har de eneste ledende PTFE-baserede materialer været forbindelser med karbonfyld over en vis "tærskelværdi".

Ledningsevnen i disse oprindelige karbonfyldte PTFE-baserede materialer var en tilfældighed og ikke det primære tekniske krav. Turcon® MC1 og Turcon® MC2 udskiller sig, idet de specifikt er udviklet til at være ledende i dynamiske applikationer.

Læs mere her

Trelleborg Sealing Solutions Denmark A/S
Forbindelsesvej 4, 2.
2100 København Ø
Københavns Kommune
Danmark
CVR nummer: DK76948615
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062