Er UVC den moderne vej til høj desinfektion?
Effekten af UVC-lys har været kendt i over 100 år, og blev allerede beskrevet i Danmark i 1903, som desinfektion mod tuberkulose, af den danske Nobel prisvinder Niels Ryberg Finsen.
Germical effect og inaktivering
Traditionel UVC virker ved at trænge ind i cellerne, og ødelægge hydrogenbindinger, der er i DNA'et og RNA'et. Man har fundet, at dette sker optimalt ved en bølgelængde omkring 260 nm. Det kan variere en lille smule, afhængig af de forskellige patogene, – hvorfor det kan være en fordel at have en naturlig lysspredning mellem 240 og 280 nm.
Dette betyder, at afhængig af det enkelte patogen's opbygning af RNA og DNA, vil det kræve forskellige mængder energi at ødelægge hydrogenbindinger. Derfor er det vigtigt, at kende netop den dosis, der skal til for at ødelægge det patogen, man ønsker at inaktivere. Dette varierer meget individuelt, og også mellem de forskellige grupper.
Der er bakterier som let kan inaktiveres med en lav dosis på f.eks 20 J/m2, men der er også bakterier der kræver over 500 J/m2, og det samme gælder for vira, hvor forskellene kan være meget store. Kigger vi på gær og skimmelsvampe, kan der være behov for dosis på helt op til 10.000 J/m2.
Inaktiveringsgrad
Når man arbejder med inaktivering af bakterier og vira, ser man altid på hvor stor en del af en given koloni man kan inaktivere. Dette beskrives ofte som den effekt man har af sin desinfektion. Den opgøres oftest i procent som 90%, 99%, 99,9 % og helt op til 99.999%. Men fælles for alle er, at 100% ikke kan lade sig gøre, – uanset om man bruger kemikalier eller UVC-lys. Der vil altid være en del af en population der overlever.
Når man kigger på standardtal for anvendelse af UVC, er disse typisk opgjort ved en effekt på 90 %. Det vil sige den dosis der oplyses, er den man vil opnå en 90% reduktion af en population med. Typisk kræver det den dobbelte mængde energi at gå fra 90% til 99%, det samme gør sig fældende for forøgelsen 99% til 99,99%. Man bør dog altid undersøge det specifikt for den pågældende patogen man ønsker at reducere, da der også her findes variationer.
Støder man på produkter der lover 100% eller 99,999 % effekt/inaktiveringsgrad af alle patogene, bør man have en naturlig skepsis. Det vil kræve en ekstrem stor mængde energi, da der som nævnt er patogene, der kræver over 10.000 J/m2 for at nå 90 % reduktion.
Samtidig er der stor forskel på hvorledes man laboratorietester effekten på et patogen i en klinisk opløsning af klart vand, – sat i forhold til et konkret tilfælde i en fabrik eller på et kontor.
Hvis du er interesseret i UVC, og har spørgsmål vedrørende UVC kan vi kontaktes på telefon +45 22 680 680 eller mail@natdis.dk. Du kan desuden læse mere om UVC-lys på vores hjemmeside