Compositeslanger fra BS Specialslanger – monteret, mærket og klar til brug
BS Specialslanger A/S tilbyder nu compositeslanger til en bred vifte af industrielle formål. Slangerne færdigmonteres på virksomhedens eget værksted i Glostrup og kan leveres med kundespecifik mærkning eller farvekoder, så de passer præcist til den enkelte virksomheds system og daglige rutiner.
Compositeslanger anvendes blandt andet til tankbiler i forbindelse med opsamling af dampe (gas-retur), men bruges også i andre sammenhænge, hvor der er behov for lette, fleksible og kemikalieresistente slanger.
Alle slanger leveres færdigpresset med fittings – typisk med udvendigt BSP-gevind – klar til montering af for eksempel TW-koblinger eller andet relevant udstyr.
Compositeslangerne er blot ét eksempel på de mange specialløsninger, BS Specialslanger tilbyder. Med eget værksted, stor teknisk viden og fokus på kundens behov leverer virksomheden alt fra standardvarer til kundetilpassede slangesystemer – hurtigt, sikkert og i høj kvalitet.
Læs mere på BS Specialslangers hjemmeside.