Kortere CIP-rengøringstid øger et anlægs produktionstid og OEE
Kortere rengøringsprogrammer kan reducere den samlede rengøringstid med 15-60 minutter pr. døgn, og den tid kan omsættes til værdi-skabende produktion.
E-CIP-konceptet kan give betydelige resultater i forbedret anlægseffektivitet (OEE) og reducere uventede driftsstop.
Ifølge direktør Finn Gregersen kan teknologien frigøre op til en hel times ekstra produktionstid i døgnet – alene ved at optimere rengøringsprocessen.
Produktionschefer bruger i stigende grad OEE (Overall Equipment Effectiveness) som måleenhed for et produktionsanlægs samlede effektivitet, og det er et udtryk for mest mulig produktionstid med fejlfrie produkter.
OEE regnes i procent, og selv små procentvise forbedringer kan have stor økonomisk betydning.
OEE består af tre overordnede fokusområder for et produktionsanlæg: Tilgængelighed, ydeevne og produktkvalitet.
Anlæggets tilgængelighed: Øget faktisk produktionstid
”E-CIP’s patenterede løsning gør det muligt at optimere afviklingen af CIP rengørings-programmer, så rengøringssekvenserne kan gøres kortere, uden det går ud over rengøringstiden på de enkelte objekter. De kortere rengøringsprogrammer kan reducere den samlede rengøringstid med 15-60 minutter pr. døgn, og den tid kan omsættes til værdi-skabende produktion,” forklarer Finn Gregersen
CIP-anlægs egen genbrugsvandstank eller ROP-vands tank skal også med jævne mellemrum tømmes og CIP rengøres.
Med E-CIP forbedres anlægsfleksibiliteten, idet vandtankene kan rengøres parallelt med resten af produktionsanlægget. Dermed undgås de flaskehalse, hvor CIP-systemet er optaget af CIP af egne vandtanke i et traditionelt CIP-anlæg.
Det kan sagtens tage 30-60 minutter pr. gang af et CIP-anlægs tilgængelige tid. Det er tid, der fragår CIP-anlæggets rådighed til rengøring af selve produktionsanlægget, og det kan undgås med E-CIP.
Ovennævnte giver produktionsanlægget ”øget faktiske produktionstid” og dermed en væsentlig forbedring af OEE.
Anlæggets ydeevne: Færre mikrostop
Ud over den øgede tilgængelighed på produktionsanlægget reducerer E-CIP også antallet af mikrostop og utilsigtede produktionsafbrydelser. Den intelligente styring gør det lettere at opdage lækager, såvel som manuelle og mekaniske fejl tidligt i processen.
Samtidig minimeres risikoen for kontaminering, som ellers kan føre til ekstra rengøringscyklusser eller tab af produktionstid.
”Effektiv CIP-rengøring er garant for fødevaresikkerheden. Hvis man bliver usikker på, om en CIP-rengøring er i orden, koster det typisk mellem 15 og 60 minutters produktion at køre en ny CIP-cyklus. Med E-CIP mindskes de situationer, fordi rengøringen er mere kontrolleret og effektiv. Det giver færre mikrostop,” forklarer Finn Gregersen.
Kvalitet: Forbedret fødevaresikkerhed
Den forbedrede rengøringseffektivitet har også direkte effekt på produktkvaliteten.
Ved at reducere risikoen for kontaminering og organisk restmateriale i anlægget reducerer virksomhederne både produktspild og omarbejde og i sidste ende tilbagekald af produkter fra markedet. Det er bekosteligt, både i omkostninger og omdømme.
”En dårlig batch kan let betyde, at man må kassere flere timers produktion og starte forfra. Den risiko reduceres markant med E-CIP, der sikrer et mere stabilt anlæg og bedre rengøring” siger Finn Gregersen.
Forbedret OEE er penge på bundlinjen
Summen af ovennævnte forbedringer i OEE på tilgængelighed, ydeevne og kvalitet øger produktionsanlæggets effektivitet, kapacitet og lønsomhed.
”I mange tilfælde kan der med en E-CIP-løsning opnås en stigning på to-tre procent i OEE. Det lyder ikke af meget, men det er rigtig meget værd,” siger Finn Gregersen og tilføjer:
”Selv en halv times ekstra oppetid på produktionsanlægget om dagen, svarer jo til en uges ekstra produktion om året – og det er mange penge på bundlinjen. Så en ombygning til et E-CIP-anlæg kan være tjent hjem på under et år.”
PTI står for produktion og implementering
I Danmark er det PTI A/S i Tarm, der står for produktion, implementering og salg af E-CIP-anlæggene. Som systemleverandør med mere end 60 års erfaring inden for proces- og CIP-løsninger har PTI ansvaret for at tilpasse E-CIP til den enkelte kundes behov.
”Vi ser et stort potentiale i E-CIP, fordi det kombinerer dokumenterbare driftsbesparelser med øget produktionstid og højere fødevaresikkerhed. Det er netop den type løsninger, vores kunder efterspørger,” siger Søren Førrisdahl, direktør og ejer af PTI A/S.