Michael Schiedel har stået i spidsen for Royal Uniberws kommercielle kommunikation i 2,5 år og har tilmed opnået rigtig gode resultater med det. Så det var meget uventet, at bryggeriets ledelse i går opsagde ham. Det skriver Markedsforing.dk
- Jeg har ikke fået en forklaring på afskedigelsen, men jeg anfægter ikke ledelsens ret til at ville gå i en anden retning. Jeg har været meget glad for Royal Unibrew og de fantastisk dygtige medarbejdere, jeg har arbejdet sammen med i over to år, siger Michael Schiedel til markedsforing.dk.
Michael har blandt andet stået i spidsen for Royal Unibrews subbrands som Royal Beer, Faxe Kondi og Pepsi, hvor Royal de seneste tre år i træk har vundet Advertising Effectiveness Awards. Dertil har Michael Scheidel pesonligt fået modtaget Pepsis Circle of Honour-pris, for at have ydet en usædvanlig indsats for Pepsi-brandet.
Michael Schiedel var før sin ansættelse i Royal Unibrew, otte år i Danone som marketingdirektør og her før var han ansat i Carlsberg.