23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Carlsberg skal betale millionbøde i stor kartelsag

Carlsberg er blevet idømt og har accepteret en millionbøde i Tyskland i en stor kartelsag, som har kørt i mange år.

I alt skal Carlsberg betale 50 millioner euro svarende til 372 millioner kroner.

Det skriver det tyske medie Frankfurter Allgemeine Zeitung.

En tysk domstol har fundet, at den daværende administrerende direktør i Carlsberg i 2007 udvekslede prisfølsomme informationer med førende tyske bryggerier.

Advokat for Carlsberg Anika Schürmann afviste ifølge det tyske medie i sine afsluttende bemærkninger i retten beskyldningerne mod Carlsberg.

Men hun meddelte, at bryggeriet accepterer bøden efter et langt sagsforløb.

At det potentielt kunne ende med en millionbøde, har stået klart i adskillige år.

Allerede i 2014 fandt den uafhængige konkurrencemyndighed Bundeskartellamt, at en række førende bryggerier i Tyskland - heriblandt Krombacher, Bitburger og altså Carlsberg - havde indgået forbudte prisaftaler.

Carlsberg fik ifølge Frankfurter Allgemeine dengang en bøde på 62 millioner euro. Det svarer med dagens kurs til 462 millioner kroner.

Men i modsætning til de fleste af de andre bryggerier valgte Carlsberg ikke at accepterer bøden og klagede i stedet ved en regional domstol i Düsseldorf.

Det var her, at Carlsberg i denne uge blev idømt bøden på 50 millioner euro.

- Vi kan bekræfte, at Carlsberg Deutschland Holding GmbH har indgået et forlig i denne sag, som har kørt i 11 år og krævet enorme tidsmæssige og økonomiske ressourcer, siger Tanja Frederiksen, der er Global kommunikationsdirektør i Carlsberg Group, til Finans.

Hun fastholder, at Carlsberg er stærkt uenig i anklagerne.

/ritzau/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079