Danskerne har i stigende grad fået smag for bælgfrugter. De mest flittige spiser nu omkring 10 gram om dagen mod 2-5 gram ved den seneste måling for otte år siden. Fødevarestyrelsen anbefaler dog 100 gram dagligt.
Det skriver Tænketanken Frej i en pressemeddelelse.
Tænketanken Frej arbejder for et mere bæredygtigt fødevare-Danmark ved at samle aktører på tværs af interesser og skabe dialog mellem land og by. Målet er at fremme den grønne omstilling gennem fælles løsninger.
– Hvis vi for alvor skal få flere bælgfrugter på danskernes tallerkner, så skal vi have dem ind i den mad, som vi allerede spiser, og de retter vi kender, udtaler Marie-Louise Boisen Lendal, direktør i Tænketanken Frej, i pressemeddelelsen.
Partnerskab samler mere end 80 aktører
For at fremme udviklingen står tænketanken bag Bælgfrugtspartnerskabet, som er finansieret af Lidl. Partnerskabet samler mere end 80 aktører – fra fødevarevirksomheder og producenter til kommuner og forskningsmiljøer – med målet om at gøre bælgfrugterne til en naturlig del af danskernes hverdagsmad.
– Vi er glade for, at danskerne spiser flere bælgfrugter, det mærker vi også hos os. Men der er stadig et stykke vej til de 100 gram, og derfor er Bælgfrugtspartnerskabets arbejde stadig enormt vigtigt, udtaler Claus Krogh, Head of Corporate Affairs i Lidl, i pressemeddelelsen.
Ifølge befolkningsundersøgelsen fra Bælgfrugtspartnerskabet spiser fire ud af ti danskere bælgfrugter ugentligt, mens fem pct. gør det dagligt. Edamamebønner og kikærter er de mest udbredte, som henholdsvis 67 og 64 pct. har prøvet. Hele 51 pct. svarer, at de gerne vil spise flere bælgfrugter inden for et år, især af hensyn til sundhed, mæthed og klima.
Danskerne efterspørger inspiration og produkter
Barriererne er dog tydelige: Ifølge pressemeddelelsen kender 33 pct. kender kun få eller ingen retter med bælgfrugter, og af undersøgelsen fremgår det, at 48 pct. efterlyser inspiration og opskrifter for at spise mere. Samtidig mener 45 pct., at hverken restauranter eller dagligvarebutikker bidrager til at inspirere dem.
Forbrugerne peger også på konkrete produkter, de gerne vil købe i supermarkedet. Brød bagt med ærte- eller linsemel topper listen med 44 pct., tæt fulgt af hakket kød med bælgfrugter og færdige ”ready to eat”-løsninger.
Dava Foods er blandt de virksomheder, der deltager i partnerskabet. Koncernen satser massivt på plantebaserede ingredienser og har for nylig samlet sin frø-, kerne- og bælgfrugtproduktion i nye faciliteter i Hadsund. Omsætningen i Dava Foods Ingredients voksede sidste år fra 45,1 mio. kr. til 70,8 mio. kr., men underskuddet steg samtidig til 11,4 mio. kr.