23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Prisbelønnet sildefabrik lukker

Fusion koster fabrik i Hørve livet

Fusionen mellem Tenax Sild i Nyborg og Lykkeberg i Hørve medfører, at sildefabrikken i Hørve lukker.

Lykkeberg-direktør Susanne Folmer har solgt virksomheden til Tenax Sild, hvis direktør, Michael Pedersen, over for dagbladet Nordvestnyt bekræfter, at planen er at udfase produktionen i Hørve og flytte den til Nyborg. Den præcise dato er ikke besluttet endnu.

Lykkeberg, der er specialist i modnede sild, beskæftiger 18 medarbejdere. Virksomhedens gammeldags modnede sild blev i december kåret til Årets Fiskeprodukt 2014

Susanne Folmer fortæller til Nordvestnyt, at hun stadig ejer fabriksbygningerne i Hørve, men endnu ikke har konkrete planer for, hvad de skal bruges til. I en overgangsperiode fortsætter hun som konsulent i Tenax Sild.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web02