23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

TopoTarget er positiv efter forsøg med kræftmiddel

Topotargets fase II-forsøg med belinostat, carboplatin og paclitaxel (BelCaP) til behandling af patienter med tilbagefald af kræft i æggestokkene viser betydelig antitumor-aktivitet.

Data fra forsøg viser, at der er en yderst spændende mulighed for at skabe en ny kombinationsbehandling for patienter med kræft i æggestokkene med platinresistente tumorer - altså tumorer der er meget svære at behandle.

- Resultaterne understøtter også i høj grad det store potentiale, der ligger i belinostat som behandling af solide tumorer og som komponent i en række kombinationsbehandlinger. Præsentationen af data underbygger vores strategi om at gå videre med randomiserede studier, udtaler Peter Buhl, administrerende direktør for Topotarget.

Der sås betydelig antitumor-aktivitet med BelCaP med en gennemsnitlig responsrate på 43 pct. hos patienter med platinsensitive og platinresistente tumorer, herunder patienter med et platinfrit interval på under 3 måneder. BelCaP er veltolereret og har en sikkerhedsprofil svarende til den, der er observeret med kemoterapi alene, forklarer Topotarget i en pressemeddelelse.

Kilde: TopoTarget

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web02