En opgørelse af regionernes indkøb af medicin til sygehusene - Amgros - viser, at helt nye typer biomedicin står for 42 procent af alle medicinudgifterne. Undersøgelsen viser desuden, at de danske skatteydere betaler en overpris for biomedicinen,. Det skriver DR Penge
Der er taget en politisk beslutning om, at der er fri prisdannelse på den meget avancerede medicin, hvilket i praksis betyder, at det er industrien selv, som bestemmer prisen på produkterne.
- I 2010 forventes det, at udgifterne til biologisk behandling af gigtpatienter vil udgøre 1,4 milliarder kroner - det betyder, at hvis prisen i Danmark kan forhandles ned på samme niveau som i f.eks. Norge, så kan der spares op imod 200 millioner kroner, siger Merete Hetland til DR.