23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Afregnigsprisen på mælk falder

Faldende afsætning verden rundt betyder faldende afregningspriser til landmændende.

Mælkeprisen til producenterne er på vej ned over hele verden. Efter et års tid med rekordhøje priser og mangel på mejeriprodukter er situationen nu den stik modsatte, efterspørgslen falder og lagrene vokser. Det skriver Mejeriforeningen.

Nedskæringer verden over

De internationale landbrugsmedier har siden oktober med stadig kortere mellemrum bragt artikler om mejeriselskaber, der sænker eller varsler sænkning af mælkeprisen. Inden for den seneste måned har 11 mejeriselskaber bebudet nedskæringer i afregningsprisen, heriblandt Fonterra fra New Zealand, hollandske Campina og Dairy Farmers of Britain.

Også udsigter til prisfald herhjemme

Herhjemme regner flere mejeriselskaber også med faldende indtjening i 2009, og en rundringning til 12 danske mejerier viste, at flere selskaber gerne ser, at afregningsprisen bliver lidt lavere.

Foto: Arla

Kilde: Mejeriforeningen

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03