23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Frem i fremgang

Mineralvandsfabrikken Frem i Ribe har udvidet medarbejderstaben og udvider nu også lagerfaciliteterne for at øge virksomhedens konkurrenceevne.

Fra at være 15 ansatte på et enkelt produktionshold er medarbejderstaben på Frem nu oppe på over 40 ansatte fordelt på treholds-skift. Den rivende udvikling får nu også virksomheden til at udvide sine lagerfaciliteter.

- Vi er nødt til at bygge nyt på grund af pladsproblemer. Vi er simpelthen klemt inde på den gamle fabrik i Ribe. Og konkurrencemæssigt er vi oppe mod Coca Cola, Pepsi, Carlsberg og andre store koncerner, siger direktør Egon Adelhardt Nielsen til dr.dk/esbjerg.

Frem producerer i dag 103 forskellige produkter fordelt på sodavand, øl og økologiske safter, hvor sidstnævnte er i rivende vækst.

Kilde: DR P4 Esbjerg

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03