23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

GourmetBryggeriet nedjusterer

Selskabet forventer i andet halvår at realisere et overskud, der er mindre end 1,0 mio. kr.
Annonce

Det ureviderede resultat før skat for første halvår var -3,5 mio. kr. og forventningerne til andet halvår er et mindre plus og er således nedjusteret i forhold til tidligere offentliggjort resultatforventning på 1,0 mio. kr.

Nettoomsætningen for ølforretningen viste for halvåret en fremgang på 66 % i forhold til forrige regnskabsår. Nettoomsætningen udgjorde 14,9 mio. kr. mod 9,0 mio. kr. for regnskabsåret 2007/08. GourmetBryggeriet har således yderligere øget sin markedsandel inden for specialølssegmentet.

Annonce

Den langsigtede forretningsstrategi er fortsat uændret, men nødvendige omkostningsreduktioner for at tilpasse sig de hastigt ændrede markedsforhold er iværksat.

Annonce

GourmetBryggeriet har fortsat positiv likviditet og fokus vil fremadrettet være på at forbedre pengestrømmen samt styrkelse af omsætningen med fortsat vækst i markedsandele.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Fondsbørsmeddelelse

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|