23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Skånemejerier tvinges til afskedigelser

25 personer er i første omgang blevet afskediget som følge af flere kontraktopsigelser sidste år. Senest har Coop valgt at stoppe leverancerne til fordel for Arlas produkter.

Axfood, Bergendahls og Netto har i det seneste år opsagt deres leveranceaftale med Skånemejerier og nu har også Coop meddelt, at de ønsker at udskifte Skånemejeriers produkter med Arlas sortiment.

- Det sortiment som vi mister hos Coop består blandt andet af frisk mællk, fløde og tykmælk som primært produceres på mejeriet i Malmö, hvorfor vi er tvunget til at afskedige her først. Vi opsiger medarbejdere omgående, eftersom aftalen med Coop stopper i løbet af de næste par uger, siger Skånemejeriers VD Björn Sederblad.

Skånemejerier kan samtidig præsentere 2008-resultat, der viser et lille overksud på 0,2 mio. svenske kr. før skat. Omsætningen øgedes i perioden til 2,9 mia. svenske kr.

På baggrund af de store markedstab tvinges Skånemejerier nu til at gennemgå alle sine omkostninger og ledelsen forklarer i en pressemeddelelse, at det kan blive nødvendigt med flere afskedigelser andre steder i organisationen..

Kilde: Skånemejerier

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094