23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Reitangruppen ud med minus

Reitangruppen er kommet ud med et underskud på 228 milllioner norske kroner grundet finanskrise og opkøb af Lidl og Edeka.

Reitangruppen havde i 2008 en samlet omsætning på 57.069 mio. norske kr. mod 45.841 mio. norske kr. i 2007. Driftsresultatet endte på 675 mio. norske kr., mod 2.302 mio. norske kr. året før. Resultat før skat endte negativt ud med 228 mio. norske kr., mod et positivt plus på 2.033 mio. norske kr. året før.

I modsætning til mange andre aktører, har Reitangruppen ikke været påvirket af svækket efterspørgsel, reduceret salg og lave margener. Derimod er regnskabet negativt påvirket af udviklingen på valuta-, rente-, oliepris- og aktiemarkedet, lyder det i en kommentar til regnskabet.

Reitangruppen har stor tro på, at 2009 bliver et godt år, og man forventer en fortsat fin udvikling på omsætning og indtjening.

Kilde: Reitangrupppen / www.reitangruppen.no

BREAKING
{{ article.headline }}
0.128