23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fiskefabrik klarede ikke skærene

Retten i Hjørring erklærede onsdag Hesselholt Fisk Eksport A/S konkurs. Alle aktiviteter i Skagen og Hanstholm indstilles straks.

Konkurserklæringen betyder, at produktionen på Hesselholts afdelinger i både Skagen og Hanstholm indstilles med øjeblikkelig virkning og 99 medarbejdere står nu uden job. Det skriver Nordjyske Stiftstidende.

- Vi havde ikke økonomi til at betale vores kreditorer, og situationen var sådan, at vi ikke vurderede at der kunne være fundet en fornuftig løsning via en betalingsstandsning, siger direktør Claus Raabye ifølge avisen.

I de seneste seks måneder har produktionen hovedsageligt foregået i Hanstholm, hvor råvaren er hvid fisk. Afdelingen i Skagen har primært arbejdet med laks.

Kilde: Nordjyske Stiftstidende

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03