23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

SuperBrugsen klar til øko-boom

SuperBrugsen giver de økologiske varer en vitaminindsprøjtning og sænker priserne med 20 procent.

I denne uge giver SuperBrugsen 20 procent rabat på samtlige økologiske varer (abonnementskasser og modermælkserstatning undtaget).

Samtidig gennemfører kæden en meget omfattende markedsføring af økologien med tilbudsavis, tv-reklamer, annoncering på busser og aktiviteter i de 272 supermarkeder over hele Danmark.

- I 2008 øgede vi salget med 23 procent. Vi sælger for et stort 3-cifret millionbeløb, så det var mange ekstra varer. Derfor har vi også været spændte på, hvad finanskrisen ville betyde for salget i år. Men vi kan heldigvis glæde os over, at vi har fastholdt salget og vi har faktisk haft en stigning på 2 procent i årets første 3 måneder, siger konst. kædedirektør Mette Maix, SuperBrugsen.

Kilde: Coop / www.coop.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web02