Tidligere ejede KFK anlægget og producerede bl.a.sædekorn. Den produktion forventer DLG at genetablere i løbet af godt et år, som afløser for produktionen på Odense Havn.
DLG har oplevet en kraftig fremgang i afgrødemodtagelsen på Fyn de sidste år, og den tonnage forventer koncernen at øge yderligere. De ekstra 20.000 ton lagerkapacitet i Frankfri passer således perfekt i DLGs strategi, og placeringen er desuden meget god i forhold til de øvrige logistik- og lagerforhold. Fra afdelingen i Frankfri vil der også ske en aktiv bearbejdning af landmandskunder.
Der følger én lagermedarbejder med i overtagelsen, oplyser DLG.
Parallelt med købet i Frankfri har DLG lejet Danish Agro’s kornfaciliteter på Odense Havn. Der er en lagerkapacitet på ca. 20.000 ton. DLG overtager lejemålet pr. 1. januar 2010.