23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Håndværk suppleres med automation

Them Andelsmejeri har investeret i en robot til tunge løft i osteproduktionen. Og det bliver næppe den sidste, oplyser mejeribestyrer Svend Andersen.

Mejeribestyrer på Them Andelsmejeri, Svend Andersen, fortæller til Erhvervsbladet, at tradition, håndværk og robotter sagtens kan gå hånd i hånd.

Det er ikke længe siden mejeriet investerede i en robot til det tunge arbejde. Den nye medarbejder arbejder nu i døgndrift med at håndtere tre til otte kilo tunge oste, flytte dem i kasser og stable dem på paller. Det bliver til godt 18 tons ost i døgnet. Så robottens vej til Them er først og fremmest af arbejdsmiljømæssige årsager, oplyser mejeribestyreren.

Og det bliver næppe den sidste robot, som det traditionsrige mejeri har investeret i, for man har allerede identificeret to andre steder i produktionen, hvor man med fordel kan automatisere.

Kilde: Erhvervsbladet / www.erhvervsbladet.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02