23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Stabile udsigter for drikkevareproducenter

Global analyse fremhæver, at drikkevareproducenter globalt set står stærkt i krisen.

Kreditvurderingsbureauet Moody’s har netop offentliggjort en analyse til forventningerne inden for drikkevareindustrien i de kommende 12-18 måneder. Og her er konklusionerne optimistiske, trods udfordringer.

- Selv om lommer af svaghed er opstået i nogle regioner og for nogle produkter – især blandt de dyrere premium-produkter – mener vi, at efterspørgslen vil forblive relativ solid, og at prisstigningerne i 2008 kombineret med fortsatte omkostningsbesparelser, vil generelt opretholde selskabernes cash flow i den nærmeste fremtid, hedder det i den nye analyse.

En væsentlig årsag til optimismen bunder i, at drikkevareselskaberne generelt har været gode til at skære ned på omkostningerne, lyder det fra Moody’s.

Kilde: Berlingske Business

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web04