23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Juicecafé med gazelle-vækst

Med 12 juice-cafeer i Danmark og 1200 procents vækst gennem de seneste fire år indtager Joe & The Juice tredjepladsen på gazellelisten i Region Hovedstaden.
Annonce

Kæden har 12 juicecafeer i Danmark og flere er på vej. Samtidig åbner man pr. 5. november sin første forretning i udlandet, hvor London er valgt som en indikator for muligheden for videre ekspansion, skriver Børsen.

- Kan man slå igennem i en by som London, så kan man klare sig hvor som helst, siger stifter og aktionær Kasper Basse til avisen.

Annonce

Sverige og Tyskland er også på tegnebrættet og Brian Basse fortæller, at der allerede er et lovende franchisesamarbejde på vej syd for grænsen.

Annonce

Brian Basse mener cafeens styrke ligger i det generelt øgede fokus på folkesundhed. Joe & The Juice gør meget ud af at slå på de ernæringsmæssige aspekter ved den friske juice og det er ambitionen at ekspandere til en multinational virksomhed, der leverer sunde alternativer til Starbucks og McDonald’s.

Annonce

På landsplan har Joe & The Juice opnået en fornem syvendeplads på top 10-listen over gazelle-virksomheder.

Annonce
Annonce

Kilde: Børsen

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.142|instance-web03