23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Arla udpeger ny CFO

Nuværende koncernøkonomidirektør (CFO) i Danfoss, Frederik Lotz, er pr. 1. januar ansat som ny CFO i Arla Foods og bliver samtidig nyt medlem i Arla Foods’ koncernledelse.
Annonce

- Det er frem for alt den internationale erfaring samt den drivkraft, som Frederik Lotz besidder, som gør ham til den rette person på posten, siger Peder Tuborgh.

I en meget foranderlig og dynamisk verden bliver det Frederik Lotz’ opgave at intensivere den økonomiske overvågning og rapportering i Arla samt at styrke performancekulturen, det vil sige evnen til at måle, hvordan de forskellige afdelinger i Arla leverer i forhold til de opsatte mål.

Annonce

Bestyrelsen tager endvidere i efteråret fat på diskussioner omkring kapitalstruktur, og det bliver Frederik Lotz’ opgave sammen med den øvrige ledelse at udarbejde løsningsmodeller til bestyrelsens diskussion.

Annonce

Udover økonomi, finans og jura får Frederik Lotz også ansvaret for at styre anvendelsen af Arla’s IT-investeringer.

Stillingen som koncernøkonomidirektør i Arla Foods har været ledig siden april, hvor Jørn Wendel Andersen forlod posten.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Arla Foods

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|