23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mærsk vil investere i supermarkeder

Topchefen for A.P. Møller Mærsk oplyser, at rederigiganten fremadrettet vil fokusere på detailsalg som et af sine primære investeringsområder.

Det oplyser Nils Smedegaard Andersen i et interview med The Financial Times, skriver business.dk

I interviewet klarlægger direktøren de tre områder, som selskabet vil investere i ud over rederidriften. Ud over investeringer i detailhandlen satser selskabet på olie- og gasaktiviteter samt en udbygning af APM Terminlas, der driver en lang række havneterminaler.

Satsningen på detail kommer som en stor overraskelse, da flere analytikere i flere år har spekuleret i, om rederigiganten ville sælge sine detailsalgsaktiviteter, fordi de ligger langt fra kerneforretningen.

Det fremgår dog ikke af interviewet, om rederigruppen vil øge sine investeringer i detailsektoren via Dansk Supermarked eller gennem investeringer i andre detailkæder. A.P. Møller-Mærsk ejer to-tredjedele af Dansk Supermarked og knap 38 pct. af Salling.

Kilde: Business.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|