23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny koncerndirektør i Coop

Nuværende indkøbsdirektør Jan Madsen er blevet udnævnt til ny koncerndirektør og medlem af Coops direktion.

Jan Madsen, 40, kom til Coop i foråret 2008 fra et job som direktør i Carlsberg-selskabet House of Beer A/S.

I Coop startede Jan Madsen med ansvaret for indkøb af food, og i september 2009 fik han derudover ansvaret for nonfood-indkøb. Udover det fortsatte ansvar for indkøb af food og nonfood får Jan Madsen også ansvaret for logistik.

Jan Madsen er uddannet cand. oecon. fra Aarhus Universitet og har tidligere arbejdet i McKinsey & Co. og Nestlé, før han kom til Carlsberg og Coop.

Med udnævnelsen af Jan Madsen består direktionen i Coop nu af: Adm. direktør Jesper Lien, koncerndirektør Dorte Prip, koncerndirektør Jesper Loiborg og koncerndirektør Jan Madsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.138