Store danske svineproducenter har øget brugen af medicin fra 2001 til 2009.
Det kan true den 30 mia. kr. store danske svineeksport, og yderligere risikere at smitte negativt af på den samlede danske fødevareeksport, advarer eksperter og politikere.
Fra 2001 til 2008 steg forbruget af såkaldte tetra¬cyklin-præparater med 19 procent pr. svin, viser en opgørelse fra DTU Fødevareinstituttet.
Fødevareeksperter og medlemmer af Folketinget advarer nu landmændene. For hvis der bliver sået mistillid til, om hvorvidt dansk svinekød er sundt og sikkert, kan det også ramme den milliardstore fødevareeksport til bl.a. Japan, Storbritannien, Tyskland og Rusland.
Det er forholdsvis få landmænd, der står for størstedelen af stigningen i medicinforbruget.
Undersøgelsen viser, at 11 procent af svineproducenterne er ansvarlige for mere end 76 procent af den totale stigning i forbruget af tetracyklin.