23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Carlsbergs ansatte klager over arbejdsforhold

Danske tillids- og sikkerhedsrepræsentanter i bryggerigiganten er utilfredse med den seneste tids omlægninger. De efterspørger menneskelige hensyn.

Carlsberg Danmarks tillids- og sikkerhedsrepræsentanter vil gøre op med den senere tids udlicitering og omlægning af arbejdsgangene, bl.a. på bryggeriet i Fredericia og på terminal øst i Høje Taastrup.

Derfor har de sendt et åbent brev til Carlsberg Danmarks ledelse med et ønske om at tage menneskelige hensyn, når der skal ske omlægninger.

- Vi har oplevet en omlægning af arbejdstiden for flere kolleger, alene for ussel mammons skyld og uden hensyn til folks sociale liv i øvrigt, siger fællestillidsmand Hans Andersen, Fredericia til Vejle Amts Folkeblad.

Dermed mener han at det er på tide at stoppe de - efter hans mening - igangværende forringelser af bryggeriarbejdernes arbejdsforhold.

Kilde: Vejle Amts Folkeblad.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web02