23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Coop vil åbne convenience butikker

Ny butikstype fra Coop vil konkurrere med kiosker, tankstationer og 7-Eleven-butikker.

Coop åbner i starten af 2010 dørene til en ny butikstype, der vil satse på at sælge sunde og billige varer.

- Convenienceområdet i Danmark er stadig på et primitivt stadie, sammenlignet med hvad vi ser i udlandet, og derfor har vi set en mulighed for at gøre en forskel, forklarer Hildegunn Lyngfjell til Business.

Ideen er, at kunderne skal kunne handle de fleste af sine basale dagligvarer i de nye butikker, men til bedre priser, end hvad det koster i kiosker og andre conveniencebutikker. Og så vil Coop sælge frugt og grønt, økologi og produkter fra Änglamark-serien i de nye butikker. Der vil dog stadig være plads til franske hotdogs og andet konventionelt takeaway mad.

Prøver først i København

Til at starte med vil Coop åbne to butikker i København for at teste konceptet. Den ene butik kommer til at ligge på Falkoner Allé, hvor der indtil for nyligt lå en Irma City, og den bliver på cirka 250 kvadratmeter.

Går det godt med det første par butikker, planlægger Coop en bred lancering af konceptet over hele landet, men fortsat centreret omkring byerne.

7-Eleven direktør Jesper Østergaard tager udsigten til en ny konkurrent med knusende ro.

- Vi siger velkommen. Som udgangspunkt lyder det spændende, og jeg tror på, at det er udmærket at have noget konkurrence. Vi vil følge det med spænding og vi bliver da helt sikkert blandt de første kunder i den nye butik, for at se hvad det går ud på, siger han til Business.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03