23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Fynske landmænd er tvunget i knæ

Efter to katastrofale år, er næsten hver tredje landbrug på Fyn teknisk insolvent.
Annonce

Det er Niels Rasmussen fra landsbrugsrådgivningen Cetrovice, som giver den dystre melding til Fyens Stiftstidende.

Jordpriserne er faldet så meget, at jord og gården ikke længere er lige så meget værd, som det beløb, landmændene har lånt penge for i banken.

Annonce

I gennemsnit har de fynske mælkeproducenter et underskud på 1,6 millioner kroner sidste år - mens svineproducenterne mangler 1,2 millioner kroner i gennemsnit, skriver Fyens Stiftstidende.

Annonce
Første konkurser en realitet

De første konkurser har allerede ramt Fyn. Senere i februar kommer fire gårde på Horneland på tvangsauktion, fordi ejerne skylder over 140 mio. kroner.

Annonce

Årsagen til landbrugets nedtur er kombinationen af finanskrise, høje foderpriser, samt lave priser på svin og køer, lyder vurderingen.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.189|instance-web03