Sidste år skrev vi, at PanPac ønskede at styrke sin position på det svenske marked, og at virksomheden vil sælge flere totalløsninger fremover.
Begge dele går det fremad med, kan Sales & Marketing Manager Uffe Nielsen fortælle.
Skaber opmærksomhed i SverigeFor tre år siden valgte PanPac at få en forhandler i Sverige, og sidste år besluttede virksomheden at have yderligere én dansk sælger på den anden side af Kattegat.
- Det giver en god kombination, og ingen overlap indtil videre, siger Uffe Nielsen og tilføjer, at PanPac får mange forespørgsler fra svenskerne.
- For tiden er vi meget ude at gøre opmærksom på os selv, men på sigt skal det gerne føre til mere salg i Sverige, forklarer Uffe Nielsen.
Kunderne er virksomheder, der har behov for sækkefyldning, robotpalletering eller folievikling.
Det er typisk fødevarevirksomheder, producenter af korn og foderstof, eller virksomheder, der sælger sand, granitskærver eller cement.
At tilbyde alle tre dele som en totalløsning, begyndte PanPac på i foråret 2009.
- Kunderne vil gerne nøjes med én leverandør, så der har vi set en mulighed for at stå for totalleverancer, siger Uffe Nielsen.
De gode relationerPanPac vil gerne opbygge langvarige relationer med kunderne, og det er PanPac DAYS, som vi har
omtalt i en anden artikel, en vigtig del af.
- Det handler om at få opbygget gode relationer, så kunden vender tilbage, forklarer Uffe Nielsen.
Og den strategi går det udmærket med.
- Vi klarede os godt igennem 2009, og i øjeblikket har vi mange projekter i pipelinen, så vi forventer os helt klart mere af 2010, siger Uffe Nielsen.
Han beskriver kunderne som mere åbne for at investere i øjeblikket, og at flere ser øget automation som et alternativ til mange ansatte med dertilhørende høje lønomkostninger.
Virksomheden har netop lukket 3 ordrer.

