Det erkender Toms adm. direktør Jesper Møller.
- De mål, jeg satte, er vanskelige at nå inden for tidshorisonten. Vi kigger i øjeblikket på, hvordan vi skal sætte nye mål op. Opkøb indgår i overvejelserne, hvis noget fornuftigt skulle opstå, men vi har tidligere brændt os på at købe det forkerte i Storbritannien, forklarer han til jp.dk.
AnnonceI 2009 faldt omsætningen til 1,2 mia. kr., men til gengæld øgede man indtjeningen fra 11 til 30 mio. kr.
Krisen har overrumplet Toms- Min egen lommefilosofi er, at familierne simpelt hen blev skræmt - også for, om de kunne blive i deres bolig. Så de har simpelt hen taget hele deres liv op til revision, og det har påvirket os, siger Jesper Møller ifølge jp.dk.
AnnonceKæmpe Skildpadden fra Toms er Danmarks mest solgte stykke chokolade. Hvert år sælges 25 millioner Mini Skildpadder og mere end 33 millioner Kæmpe Skildpadder.
AnnonceToms sælger over 25 millioner æsker Ga-Jol om året. Der er 150 citater på kasserne i omløb, som alle skiftes ud én gang om året.
Annonce Annonce