Hvis Amanda Seafoods skulle fortsætte produktionen af makrelprodukter i Frederikshavn, ville det kræve en stor investering i et automatiseret produktionsanlæg.
Den investering havde Sæby Fiskeindustri foretaget, og derfor var et samarbejde oplagt.
Alternativ var Polen eller Tyskland Annonce- Vi kan fastholde vores konkurrencekraft ved at flytte produktionen til Sæby. Alternativet var, at vi flyttede til Polen eller til Tyskland. I forhold til det er vi glade for, at vi kun skal flytte 16 kilometer sydpå, siger direktør Jesper Kold Sørensen til Nordjyske.
AnnonceAf hensyn til de kommende forhandlinger med tillidsmænd og faglige forbund vil han ikke oplyse, præcist hvor mange stillinger der er i fare.
Makrel siden 1940’erne AnnonceMed flytningen til Sæby er det slut med makrelproduktion på fabrikken i Frederikshavn, der har produceret makrel næsten uafbrudt siden midten af 1940’erne.
Makrelprodukterne udgør omkring 40 procent af Amanda Seafoods forretning, skriver Nordjyske.
AnnonceSamarbejdet mellem Amanda Seafoods og Sæby Fiskeindustri starter officielt 1. september 2010.
Annonce