Med stigende temperaturer går der også hul på danskernes tørst efter koldt kildevand.
Hos Q8 har man allerede kunnet mærke vejrforandringerne og en stærkt øget efterspørgsel efter kildevand i et par uger.
- Salgseksplosionen plejer at komme nogenlunde samtidig med, at de danske studenter begynder på eksamen og læseferie. Det holdt også stik i år, og derfor regner vi med opleve samme salgskurve som sidste år. Kurven fortæller, at 40 pct. af årets salg af kildevand foregår i juni, juli og august, fortæller kategori-ansvarlig Michael Flensborg fra Q8.
Q8 har 176 servicestationer og 58 ubemandede F24 automat tankanlæg landet over, så der sælges mange hundrede tusinde kildevand om året ad den vej.
- Alene juli måned står for 15 pct. af årets kildevandssalg. I juli sælges typisk mellem to og tre gange flere kildevand end i de kolde vintermåneder november, december, januar og februar, forklarer Michael Flensborg.