Med tiltrædelse i løbet af 2010 er 39-årige Thomas H. Farstad ansat som ny koncernchef i Aker Seafoods ASA.
Samtidig har bestyrelsen besluttet at opdele koncernen i to selvstændige virksomheder, hvor videreforædling og salg skilles ud i et separat selskab, som får navnet Norway Seafoods AS.
AnnonceDaglig leder bliver Thomas Farstad, oplyser koncernen i en pressemeddelelse.
Virkning fra juliUdskilningen af Norway Seafoods, der ejes 100 procent af Aker Seafoods, gennemføres med virkning fra månedsskiftet juni/ juli i år.
AnnonceNorway Seafoods vil have drift på 11 fabrikker og modtagestationer i Norge, 3 anlæg i Danmark og 2 anlæg i Frankrig.
Totalt har koncernen 1200 ansatte, heraf de 670 i Norge.
Selvstændigt forretningsområdeFangstvirksomheden videreføres som et selvstændigt forretningsområde i Aker Seafoods under ledelse af Trond Williksen.
AnnonceFangstvirksomheden består af 12 trawlere i Norge og to i Spanien, og totalt ca. 400 ansatte.
– Konstitueret leder i Aker Seafoods Liv Monica Stubholt har gjort et imponerende job. Hun og lederteamet har sammen med vores tillidsvalgte gennemført en grundig proces for at identificere nødvendige tiltag for forbedringer. Resultatet er at koncernen videreudvikles i to selvstændige selskaber, siger bestyrelsesformand Frank O. Reite.
Annonce Annonce