Arla Foods tager nu det næste store skridt på ejerfronten på det vigtige britiske mejerimarked, og lukker flere britiske landmænd ind som medejere af Arlas forretning i Storbritannien.
Arlas bestyrelsesformand er samtidig parat til at udvide den engelske model til andre markeder, skriver Børsen.
Arla lægger op til, at de britiske mælkeleverandører gennem deres selskab Milk Partnership Ltd. kan investere 70 mio. pund (611 mio. kr.) over de næste 8-10 år.
- Vores fokus er på både de eksisterende leverandører og på at åbne for nye leverandører, som kan investere i selskabet. Vi er i gang med en vækststrategi, og det her skal være med til at finansiere noget af den vækst, siger Peter Lauritzen til Børsen.
Endnu mangler parterne at blive helt enige om værdisætningen, men ifølge Arlas topchef i Storbritannien, Peter Lauritzen, vil investeringerne øge de britiske mælkeleverandørers ejerandel af Arla Foods UK fra i dag 3,2 pct. til 15 pct.
Peter Lauritzen forventer, at Arla og de britiske mælkeleverandører kan gå i gang med planerne efter nytår.