23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nyt destilleri skal allerede udvide

Sjællandsk rom-ægtepar er kommet flyvende fra start

Udviklingen går rasende hurtigt hos romproducenten GetSpirits Distillery i Roskilde, skriver Sjællandske Medier.

Ægteparret Inge Lise Schou og Carlo Lund har kun haft færdigproduceret rom siden slutningen af august, men allerede nu er parret i gang med at overveje, hvordan det skaffer mere plads. Behovet skyldes, at Inge Lise Schou og Carlo Lund gerne vil i gang med at lave fadlagret rom. Fadene skal ligge i årevis.

- Vi vil gerne have flere fade, men vi har pladsproblemer, for her er allerede så mange, som brandmyndighederne tillader, så vi skal have bygget vores udhus om for at få plads til flere, siger Inge Lise Schou til Sjællandske Medier.

Ægteparret regner med at være klar med den første fadlagrede rom i løbet af 2018. Parret har tidligere luftet ambitioner om at være oppe på 1.500 flasker rom om måneden ved udgangen af næste år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.112|instance-web01