23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bornholms Andelsmejeri skal lave alt smør til Skånemejerierne

Det bornholmske mejeri i Klemensker udvidere samarbejdet med Skånemejerierne, så alt mejeriets smør fremover bliver produceret på Bornholm.

Bornholms Andelsmejeri får en omfattende opgave, idet samarbejdet med Skånemejerierne udvides. Fremover står det bornholmske mejeri for det svenske mejeris samlede smørproduktion. Det skriver tidende.dk.

Komplet sortiment

Siden 2009 har Bornholms Andelsmejer fremstillet 250 grams smørpakker for det Skånemejerierne. I fremtiden udvides produktionen til blandt andet også at omfatte smørpakker til catering- og restaurationsbranchen i form af 1 kg og 2,5 kg-pakninger.

Vigtigere endnu virker dog opgaven med at fremstille 500 g smørpakker, som udgør 70-75 % af det svenske detailmarked.

Smøren fremstilles af svensk fløde, som Skånemejerierne sender til Klemensker. Der tilvirkes det til smør, pakkes og sendes retur til Skånemejeri i Malmø.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094