23948sdkhjf

Arla varsler flere danske lukninger

Modernisering af produktionen, som er nødvendig, hvis Arla skal forblive konkurrencedygtig, vil resultere i flere mejerilukninger i Danmark.
Beskeden er klar, når adm. direktør i Arla, Peder Tuborgh, svare på spørgsmålet om, hvorvidt den nylige lukning af mejeriet i Hirtshals bliver Arlas sidste i Danmark.

- Nej, det gør det bestemt ikke, siger Peder Tuborgh til DR og tilføjer:

- Det her handler om at koncentrere sin produktion og modernisere den. Der vil være nogle af vores mejerier, der ikke kan klare sig.

Skaber andre arbejdspladser
Selvom strategien handler om effektivisering kan Arlas ca. 8.000 medarbejdere i Danmark ånde lettet op nu og her, idet der ikke er aktuelle planer om flere lukninger i Danmark.

Samtidig har koncernen skabt jobs i andet end mejerier:

- Omvendt bygger vi andre arbejdspladser op i Danmark. Så hvis du ser på den samlede medarbejderportefølje vi har i Danmark, så er den rimelig konstant, også når vi kigger hen over årene, siger Peder Tuborgh.
Læs mere om: Arla
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.145