Center for Fødevareteknologi flytter fra Kolding til Aarhus
For at styrke den fødevareteknologiske forskning flytter Teknologisk Instituts fødevareaktiviteter og medarbejdere til Aarhus.
- Flytningen skyldes en massiv satsning på fødevarer og den dertilhørende forskning. Vores aktiviteter er inde i en fornuftig udvikling med en række spændende udviklingsperspektiver. Derfor har vi brug for at arbejde i moderne fysiske rammer med tidssvarende laboratorier, og det opnår vi i Århus, fortæller Bo Frølund, direktør for Life Science, Teknologisk Institut.
Alle medarbejderne i Kolding bliver tilbudt at flytte til Aarhus.
Synergieffekt skal gavne forskningen
Teknologisk Instituts ledelse ser store muligheder for at udnytte en større synergieffekt på tværs af Instituttet ved at samle kompetencerne i en større organisatorisk helhed i Århus:
- Vi forventer at kunne styrke innovationen inden for fødevareområdet og blive endnu bedre til at hjælpe vores kunder med at udvikle nye produkter, når vi rykker fødevareeksperterne fra Kolding tæt på kollegerne i Århus. For her har vi fx fagfolk, der beskæftiger sig med kemi- og bioteknik og andre beslægtede teknologier med relevans for fødevareområdet, fortæller Bo Frølund.
Forventningen til det nye center er, at antallet af ansatte indenfor fødevareteknologi om 3 år er vokset til 50.