Historisk stor donation til forskning i bioteknologi
Novo Nordisk Fondens donation på 700 millioner til DTU, skal bl.a. komme produktionen af ingredienser til gode ved at styrke Danmarks bæredygtige, bio-baserede industri.
Målet er dog, at disse og mange andre produkter i stedet skal fremstilles ved hjælp af bæredygtige bioteknologiske processer.
Målsætningen kræver en massiv indsats i forskning i industriel bioteknologi. På baggrund af Novo Nordisk Fondens donation etablerer DTU derfor nu grundforskningscentret ”The Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability”, hvor der vil blive tilknyttet en række internationalt anerkendte og førende forskere.
Centrets opgave bliver blandt andet at skræddersy bakterier og svampe, der kan erstatte brugen af råolie i varefremstillingen. Derudover vil man tilvejebringe ny viden om, hvordan man effektivt kan bruge overskudsbiomasse og andet affald i produktionen, så vi på sigt kan mindske afhængigheden af olie og forandre verdens olie-baserede industri til en bio-baseret industri.
Tætte bånd mellem industri og DTU
Dansk naturvidenskabelig og teknisk forskning er ratet meget højt internationalt, og den bio-teknologiske industri med bl.a. Carlsberg, Haldor Topsøe, Danisco, Chr. Hansen, Novozymes og Novo Nordisk hører til blandt DTU’s tætteste industrielle forskningspartnere og er internationalt dominerende inden for hver deres felter.
Centeret får internationale satellitter med omdrejningspunkt i teknologiske platforme på både Chalmers Tekniska Högskola i Göteborg og Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm ligesom stærke kompetencer på KU-LIFE inddrages.
OECD estimerer, at vi ved hjælp af bioteknologi kan producere 80 % af de kemiske stoffer, vi i dag bruger i lægemidler, og 35 % af den samlede mængde kemikalier.