Meyers Kantiner skal også i de kommende fire år - mindst - stå for driften af Snapstinget, der er Folketingets kantine, samt for den generelle mødeforplejning i Folketinget.
Det oplyser kantinevirksomheden i en pressemeddelelse.
Meyers Kantiner vandt første gang udbuddet i 2011, og siden da har op imod 500 politikere og besøgende hver dag sat sig til bords på Christiansborg for at spise Meyers-mad. Efter endnu en udbudsrunde har Meyers Kantiner nu sikret sig en tredje periode, der løber i fire år med option på to års forlængelse.
Kontrakten rummer drift af Snapstinget med tre spisesteder og en café. Desuden servicerer Meyers Kantiner gæster og politikere i forbindelse med. arrangementer som folketingsvalg, flagdage, statsborgerskabsdage og Kulturnatten.
.
- At drive kantiner og skabe madoplevelser i Folketinget er en opgave, som vi igen går til med stor ydmyghed. Det er en helt unik platform til at kunne vise Folketingets medlemmer, samt gæster fra ind- og udland, hvad det danske kongerige kan tilbyde af lokale og gerne økologiske kvalitetsråvarer, siger administrerende direktør i Løgismose Meyers og Meyers Kantiner Jesper Uggerhøj.