23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nordjysk vinvirksomhed sælger verdens dyreste flaske

Den nordjyske vinvirksomhed Rare Wine har sat verdens dyreste vin til salg. Prisen er 3,1 millioner kroner, skriver TV2 Nord.

Flasken - en seks-liters Romanée-Conti fra 1999 - har Rare Wine købt af en privat investor i Hong Kong, og firmaet forventer også, at den næste køber skal findes i Asien.

- Det er sådan en drengedrøm, der ligesom er gået i opfyldelse. Det er det vildeste inden for vinverdenen. Det er jo et parcelhus mange steder i Danmark, man står med her. Så det er jo abnormt mange penge, siger Rare Wine-direktør Rasmus Nielsen til tv-stationen. Han konstaterer også, at "det er vinens Mona Lisa, vi står med".

Rare Wine-koncernen handler både med dyre vine og investerer i sjældne flasker på vegne af investeringskunder. På det topsikrede lager i Vester Hassing ligger der i øjeblikket vin for næsten en halv milliard kroner, nævner TV2 Nord.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094