23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mangler 140 millioner: Stor flymadsleverandør i fare for at knække sammen

Annonce

Gate Gourmet Denmark, der leverer flymad i lufthavnene i København og Billund, er i massive økonomiske problemer. Virksomheden har brug for op imod 130-140 millioner kroner for at få tingene til at hænge sammen, fremgår det af det netop offentliggjorte regnskab for 2019.

Annonce

Ledelsen lader i sine bemærkninger til regnskabet forstå, at pengene er nødvendige som følge af coronakrisen, der har sat flytrafikken og dermed Gate Gourmets aktiviteter nærmest i stå. Den danske afdeling har bedt modervirksomheden med hovedkvarter i Schweiz om at give tilsagn om den nødvendige økonomiske støtte, men det tilsagn har man ikke fået, fremgår det.

Annonce

- Det er direktionens og bestyrelsens samlede vurdering på baggrund heraf, at årsrapporten for Gate Gourmet Danmark ApS aflægges efter princippet om fortsat drift. Selskabet er afhængig af, at koncernen fortsat tilføjer likviditet til selskabet. Som følge af, at det ikke har været muligt at opnå en støtteerklæring fra koncernen, samt som følge af den væsentlige usikkerhed, covid-19 har medført, er der væsentlig usikkerhed om selskabets evne til at fortsætte driften, hvilket kan medføre at selskabet ikke kan realisere sine aktiver og forpligtelser, som led i den normale drift, står der i årsrapporten.

Annonce

Food Supply har været i kontakt med Gate Gourmet Denmarks økonomidirektør, Morten Mark Sørensen, som ikke ønsker at kommentere situationen. Han henviser til, at spørgsmål skal sendes skriftligt til moderkoncernen Gategroup, der ikke har reageret på Food Supplys henvendelse.

Det er således ikke lykkedes at få svar på, hvor presserende behovet for kapitaltilførsel er, eller hvorfor moderkoncernen ikke som normalt har givet tilsagn om økonomisk støtte.

Annonce

Gate Gourmet Denmark opnåede i 2019 et overskud på cirka fem millioner kroner, men måtte som følge af corona i juli i år fyre cirka halvdelen af sine 800 ansatte i Københavns Lufthavn.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|