23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Grød går til angreb på butikshylderne

Grød-virksomheden Grød, der begyndte for 10 år siden med en enkelt restaurant i København og siden har ekspanderet med yderligere ni, vil nu for alvor også ud i detailhandlen.

Stifter Lasse Skjønning Andersen fortæller til FødevareWatch, at de færdiglavede grødprodukter efter planen om tre år skal være så udbredt i detailsalget, at de økonomisk er på samme niveau som restaurantdelen.

- Vi har et produkt, som kan komme i mange afskygninger, da vi både kan lave kold grød til 7-Eleven, vi kan lave ready-meals i form af økologisk dahl og plantebaseret risengrød til Irma. Og så kan vi lave instant-grød, der både kan spises på flyveren eller som et hurtigt måltid i kantinen, siger stifteren til mediet.

Han oplyser, at Grød under coronanedlukningerne havde tid til både at udvikle nye retter til restauranterne og at få idéer til det nye detail-forretningsben. Således blev der udviklet 14 produkter til detailsalg.

Grød har i mindre omfang været på butikshylderne siden 2020, da virksomheden lavede aftaler med Coop, Bilka og Føtex. Og i begyndelsen af i år kunne Lasse Skjønning Andersen offentliggøre en aftale med butikskæden 7-Eleven om at levere koldgrød til alle kædens 174 butikker i Danmark.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.423